KURS NA EKO-PRZEWODNIKÓW MIEJSKICH i EKO-WYCIECZKI PO MIEŚCIE
Niewybrany w głosowaniu
Edycja
2025
Autor
Anna Garbacz
Koszt projektu
31 500 zł
Obszar tematyczny
Działania ekologiczne
Projekt obejmuje szkolenie przewodników miejskich pod kątem ekologii, zieleni miejskiej, terenów zielonych, tak aby absolwenci kursu, popularyzując historię miasta, jednocześnie propagowali zachowania proekologiczne, a po zakończeniu kursu przeprowadzili 20 otwartych bezpłatnych wycieczek po mieście
Lokalizacja projektu
50.56524301116369, 22.06533147919191
Całe miasto/Nie określono.
Inne informacje dotyczące lokalizacji:Dane projektu
Projekt obejmuje szkolenie przewodników miejskich pod kątem ekologii, zieleni miejskiej, terenów zielonych, tak aby absolwenci kursu, popularyzując historię miasta, jednocześnie propagowali zachowania proekologiczne, a po zakończeniu kursu przeprowadzili 20 otwartych bezpłatnych wycieczek po mieście
Kurs obejmie zajęcia stacjonarne i terenowe dla przewodników, grupa 10-20 osób. Rekrutacja odbywać się będzie telefonicznie, na numer podany w informacji rozesłanej do mediów lokalnych. Pierwszeństwo mają absolwenci wcześniejszych kursów na przewodnika miejskiego. Pozostali wg kolejności zgłoszeń. Czas trwania kursu: styczeń - kwiecień 2025 r.
Kurs obejmie 24 jednostki lekcyjne (=45 min.) zajęć teoretycznych i 24 jednostki lekcyjne zajęć w terenie. Tematyka zajęć: Ekosystem terenów nadsańskich, Przyroda i rolnictwo dawnego Pława, Przyroda w mieście dawniej i dziś w działalności MZK, Od węgla do zielonej energii w Elektrowni Stalowa Wola. Zajęcia stacjonarne odbywać się będą w salach filii Politechniki Rzeszowskiej. Zajęcia w terenie będą prowadzone na obszarze dawnej wsi Pławo, nad Sanem, w jednostkach MZK związanych z ochroną środowiska i zielenią miejską, w Elektrowni Stalowa Wola. Ponadto organizator wyda, a uczestnicy otrzymają broszurę prof. Andrzej Ciołkosza, Dolina Dolnego Sanu. Treścią broszury jest naukowe przedstawienie historii zmian przebiegu dolnego Sanu w okolicy Rozwadowa i ich konsekwencji, opracowane przez wybitnego naukowca Uniwersytetu Warszawskiego - geografa, kartografa, pioniera teledetekcji w Polsce, pochodzącego z Rozwadowa. Opracowanie zawiera mapy i zdjęcia satelitarne. Na zakończenie kursu odbędzie się egzamin, absolwenci otrzymają certyfikaty i identyfikatory. Po zakończeniu kursu absolwenci przeprowadzą w zespołach dwuosobowych 20 wycieczek o tematyce związanej z programem kursu, dla wszystkich chętnych. Uczestnikami wycieczek mogą być osoby w każdym wieku, w tym również niepełnosprawne. Udział w wycieczkach jest bezpłatny.
W kursie eko-przewodników mogą uczestniczyć osoby dorosłe, mające minimum średnie wykształcenie, legitymujące się zaświadczeniem o niekaralności zgodnie z obowiązującymi standardami ochrony małoletnich. W wycieczkach prowadzonych przez absolwentów kursu mogą uczestniczyć wszystkie grupy wiekowe, także osoby z niepełnosprawnością.
Tak
Celem projektu jest w pierwszej kolejności wyszkolenie przewodników miejskich, którzy będą propagować ekologiczne oblicze miasta, jego walory przyrodnicze, krzewić postawy proekologiczne, promować miasto Stalowa Wola jako miasto rozwijające się w zgodzie z naturą, pokazywać rozwój postaw ekologicznych w historii miasta, zachęcać do aktywnego spędzania czasu na miejskich eko-wycieczkach. Kolejnym celem jest poszerzenie oferty pieszych wycieczek po mieście, łączących edukację z czynnym wypoczynkiem. Dotychczasowe wycieczki, prowadzone zarówno dla wszystkich chętnych, jak i adresowane do konkretnych grup mieszkańców, w ciągu ostatnich dwóch lat zgromadziły łącznie ponad 1500 uczestników, co dobitnie świadczy, że ta forma się przyjęła i stanowi atrakcyjny sposób promowania miasta. Obecny projekt wzbogaci ofertę wycieczek o aspekt edukacji ekologicznej, co wpłynie na świadomość mieszkańców i budowanie postaw proekologicznych.
Charakterystyka projektu
Działania ekologiczne
Dzieci
Dorośli
Rodziny z dziećmi
Młodzież
Seniorzy
Osoby z niepełnosprawnością
Kosztorys projektu
Wynagrodzenie prelegentów kursu: 48 j.l. x 300 = 14400 zł
Obsługa księgowa kursu 1000 zł
Organizacja egzaminu: 2500 zł
Koordynacja projektu 1600
Wydanie broszury: 5000 zł
Projekt i druk certyfikatów eko-przewodnika miejskiego – 1000 zł
Wynagrodzenie przewodników 20 wycieczek - 6000
31 500 zł
Nie
Udostępnij