O dialogu społecznym i partycypacji
Referendum lokalne
REFERENDUM LOKALNE to narzędzie, w ramach którego mieszkańcy w drodze głosowania rozstrzygają o najważniejszych sprawach dotyczących miasta. Polega ono na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie lub pytania albo na dokonaniu wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami.
W referendum mają prawo wziąć udział osoby stale zamieszkujące na obszarze miasta i posiadające czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej.
Referendum przeprowadza się z inicjatywy Rady Miejskiej lub na wniosek co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum na wniosek mieszkańców może wystąpić:
grupa co najmniej 5 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do Rady Miejskiej (UWAGA: w sprawie utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic grupa ta musi liczyć co najmniej 15 osób),
statutowa struktura terenowa partii politycznej działająca na terenie Miasta Stalowej Woli,
organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar Miasta Stalowej Woli.
Aby zainicjować referendum lokalne:
Zbierz grupę inicjatorów referendum.
Powiadom Prezydenta na piśmie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum.
Podaj do publicznej wiadomości przedmiot referendum.
Zbierz w ciągu 60 dni podpisy co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania (nazwisko, imię, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL oraz własnoręczny podpis).
Złóż wniosek o przeprowadzenie referendum.
Podstawą prawną przeprowadzania referendum lokalnego są art. 4 i 170 Konstytucji RP oraz Ustawa z 15 września 2000 o referendum lokalnym które określają szczegółowe zasady realizacji referendum lokalnego. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000741/U/D20190741Lj.pdf
Udostępnij